Åsa Ågren Wikström

Jobb & utbildning

Jag började jobba extra på lov och helger när jag var tretton år i vårt familjeföretag. Genom livet har jag alltid jobbat och jag tycker om att göra nytta och försöka göra skillnad. Efter gymnasiet började jag jobba heltid i familjeföretaget som jag sedan tog över. Ett av mina motton är ”var dag ny kunskap” och det är verkligen något jag lever efter, jag har nästan konstant vidareutvecklat mig efter det jag för stunden har varit intresserad av och som jag haft nytta av.

 

Jobben

Omvärldsstrateg Umeå Kommun dec 2013 – nu

Kommunchef Vännäs Kommun mars 2011 – sept 2013

Riksdagsledamot Sveriges Riksdag sept 2010 – mars 2011

Projektkoordinator Visit Luleå aug-sept 2010

Näringslivssekreterare/utvecklare Bodens Kommun sept 2005 – sept 2010

Bitr. distriktschef AB Previa feb 2005 – juni 2005

VD Framtidshälsan Boden/Luleå jan 2005

Handläggare jämställdhetsenheten Länsstyrelsen Norrbotten okt-nov 2004

VD Ljusstudio Norr 2001-2005

Lärare Ljushögskolan Jönköping vt 2002

Valledare Moderaterna Luleå maj 2002 – sept 2002

Dipl. Ljusplanerare juni 2000 – dec 2009

VD Ljus & Kraft AB 1998 – 2001

Butikschef Ljus & Kraft AB 1989 – 1998

 

Högskole/universitetsstudier

1997–2001 Belysningslära 150p

2003-2004 Magisterutbildning Arbetsmiljöledning 60p

2005-2005 KIA Kundmötet i Affärsrådgivningen 9p

2001-2001 Medling 15p

2002-2002 Retorik 15p

 

Övriga utbildningar

2017 Certifierad styrelseledamot, Styrelseakademien

2015 Att leda ett systematiskt omvärldsarbete

2003-2005 Ledarutvecklingsprogram Norrbotten

2003-2005 Ledarutvecklingsprogram MKF Moderatkvinnorna

1995-1996 Företagarutbildning

1992-1992 El-teleteknisk grundutbildning

Skyltteknik, exponera säljande, textkurser, webbkurser